خوراک دام و طیور

یکی از مسیرهای بسیار حیاتی جهت اطمینان از سلامت انسانها، خوراک دام و طیور سالم است. لذا تامین پروتئینهای لازم  در خوراک انسان، به طور غیر ستقیم وابسته به کیفیت خوراک دام است.تغذیه مهمترین عامل موفقیت در دامپروری است. در صورتیکه حیوان به خوبی تغذیه شود می تواند در شرایط ایده آل خود باشد. “تغذیه ...


یکی از مسیرهای بسیار حیاتی جهت اطمینان از سلامت انسانها، خوراک دام و طیور سالم است. لذا تامین پروتئینهای لازم  در خوراک انسان، به طور غیر ستقیم وابسته به کیفیت خوراک دام است.

تغذیه مهمترین عامل موفقیت در دامپروری است. در صورتیکه حیوان به خوبی تغذیه شود می تواند در شرایط ایده آل خود باشد. “تغذیه خوب” به معنای “تغذیه زیاد” نیست. حیوان که به خوبی تغذیه می شود، فقط به اندازه کافی (و نه بیشتر) غذاهای صحیح داده می شود تا بتواند پتانسیل تولیدش را تحقق بخشد.

تغذیه بیش از حد می تواند غیر اقتصادی باشد و منجر به مشکلات بهداشتی دام شود. دامپرور موفق کسی است که دام را در سطح مطلوب تغذیه کند. به عبارت دیگر، تنها به اندازه کافی (و نه بیشتر) تغذیه می کند که برای تولید مطلوب نیاز است.

رسیدن به شرایط خوراک دام بهینه به حد بالایی از مهارت، دانش و تمرین نیاز دارد. اولین قدم این است که درک خوبی از انواع مختلفی از مواد غذایی که می توانند دام را پرورش دهند داشته باشیم.

مرحله دوم این است که بدانیم که چگونه غذاهای مختلف را می توان با هم ترکیب کرد تا جیره های متعادل برای حیوانات را تشکیل شود.

منشاء بخش عمده خوراک های مورد استفاده در پرورش دام گیاهی می باشند. گیاهان با استفاده از انرژی خورشید و فتوسنتز قادر به ساختن مواد مغذی مورد نیاز خود هستند و مواد مغذی تولید شده را در جهت ایجاد اندام های گیاهی و به منظور تولید مثل جهت تولید دانه ها استفاده می نمایند. این مواد مغذی ذخیره شده دربافت های گیاهی، مورد استفاده دام قرارمی گیرد.

واحد نهاده های دامی نوید رویش، آماده تحویل محصولات زیر با قیمت و کیفیت رقابتی می باشد:

دانه ذرت

دانه سویا

جو

گندم

کنجاله سویا

سبوس گندم

گلوتن ذرت

آرد دامی

پوسته جی پلاس (پوسته ذرت غنی شده)

جوش شیرین

 

ذرت

ذرت يکى از متداول‌ترين دانه‌هاى تيره غلات است که به ميزان وسيع در تغذيه دام و طيور و ماهى در ايران و ساير کشورهاى جهان به مصرف مى‌رسد. ميزان انرژى ذرت از گندم زيادتر و فيبر آن کمتر است ولى از نظر مقدار پروتئين و کلسيم و فسفر فقيرتر از دانه‌هاى ديگر است. ميزان اسيدآمينه نوع ليزين و تريپتوفان آن نيز کم است، از اين‌رو بايد با منابع پروتئينى که از نظر اين اسيدآمينه‌ها مناسب هستند توأم شود. ذرت داراى انواع مختلف مانند ذرت زرد، ذرت بنفش، ذرت سفيد و ذرت دندان اسبى و ذرت نوک تيز مى‌باشد. اغلب در تغذيه حيوانات و طيور از ذرت زرد استفاده مى‌شود. در ۱۰۰ گرم دانه ذرت خام مواد زیر موجود است : انرژی:۳۵۰ کالری/ آب:۱۳ گرم/ پروتئین:۹ گرم/ چربی:۴ گرم/ مواد نشاسته ای:۷۲ گرم/ کلسیم:۲۲ میلی گرم سدیم:۱ میلی گرم /پتاسیم:۲۸۵ میلی گرم/ فسفر:۲۶۵ میلی گرم/ آهن:۲ میلی گرم/ ویتامین آ:۴۹۰ واحد/ ویتامین ب۱ : 4/. میلی گرم/ ویتامین ب۲: 12/. میلی گرم /ویتامین ب۳ :۲/۲ میلی گرم/ ارسنیک:۳۰ میلی گرم ذرت یک منبع غنی از ویتامین B1 است که در سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها استفاده می‌شود، سرشار از ویتامین 5B است که به فعالیت‌های فیزیولوژیکی در بدن کمک می‌کند، حاوی فولیت است که در تولید سلول های جدید نقش قابل ملاحظه‌ای دارد حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C است که برای مقابله با بیماری ‌ها مفید است.
گندم

اين دانه معمولاً براى تغذيه انسان کشت مى‌شود و اغلب قيمت آن نسبت به ساير غلات گران‌تر است. دانه گندم يکى از غلات خوب انرژى‌زا است. در عين حال به‌علت دارا بودن گلوتن، حاوى مقدار قابل توجهى مواد ازته نيز مى‌باشد و به‌علاوه ميزان فيبر آن کم است. با توأم کردن گندم و ذرت با دانه‌هاى ديگر مى‌توان فرمول مناسبى را در کنسانتره‌هاى غذائى دام و طيور و ماهى تهيه نمود. با توجه به کمبود گندم توليد در ايران و واردات مقادير قابل توجهى از آن از خارج، استفاده از گندم در جيره‌هاى غذائى طيور کمتر توصيه مى‌شود. استثنائاً مى‌توان از گندم‌هائى که قابليت تبديل به آرد نانوائى را ندارند و قابل مصرف براى تغذيه انسان نيستند و همچنين از ضايعات غيرقابل استفاده سيلوها براى تغذيه طيور استفاده نمود.
جو

معمولاً از دانه‌هاى جو همراه با ذرت در فرمول‌هاى متراکم غذائى طيور استفاده مى‌شود تا کمبود مواد ازته آن را جبران کند. ماده سلولزى جو زيادتر از گندم و ذرت است و اغلب از آن در تغذيه دام استفاده مى‌شود، ميزان ويتامين A آن کم است از اين‌رو در جيره‌هائى که از جو استفاده مى‌شود، بايد به‌وسيله مکمل‌هاى ويتامينى يا موادى مانند پودر يونجه يا علف سبز تقويت گردد.

 

 

سویا

یکی از بقولات است. نیام و دانه آن (لوبیا) غذای میلیون‌ها نفر را فراهم می‌کنند و در تهیه مواد شیمیایی نقش عمده دارند. سویا احتمالاً حاصل اهلی‌سازی گیاهی وحشی در شرق آسیا است.

روغن استخراج شده از دانه‌های سویا یکی از مهم‌ترین انواع روغنها است. این روغن حاوی اسید لینولئیک بسیار بالایی است و به همین دلیل از آن نمی‌توان برای تهیه روغن سرخ کردنی استفاده کرد. دانه سویا از لحاظ اسید آمینه میتونین نسبت به کنجد فقیر است اما از لحاظ اسید آمینه لیزین در سطح بالایی قرار دارد سویا بیش از سایر دانه‌ها به پروتئین حیوانی شباهت دارد. روغن سویا ۴۹ درصد لینولئیک اسید و ۲۵ درصد اسیداولئیک دارد. میزان پروتئین دانه سویا بسیار بیشتر از سایر دانه‌های روغنی است.

ارقام زیر نشان دهنده تفاوت عمده سویا با سایر دانه‌های روغنی به لحاظ میزان روغن و پروتئین است. میزان پروتئین سویا۳۰-۵۰ درصد، کلزا۱۸-۲۵ درصد، آفتابگردان ۱۵-۲۵ درصد، گلرنگ ۱۵-۲۵ درصد، کنجد ۱۹-۲۵ درصد، بادام زمینی ۲۵-۳۵ درصد می‌باشد .میزان روغن در سویا۱۸-۲۵ درصد، کلزا۴۰-۵۰ درصد، آفتابگردان۲۵-۵۰ درصد، گلرنگ۴۰-۵۰ درصد، کنجد۲۵-۴۵ درصد، بادام زمینی۴۵-۶۵ درصد می‌باشد.

همان طور که ملاحظه می‌شود میزان پروتئین سویا دو برابر سایر دانه‌های روغنی است و البته درصد روغن آن نیز از سایر دانه‌های روغنی رایج کمتر است. وجود پروتئین زیاد سبب شده است که کنجاله روغن کشیده شده آن برای تغذیه انسان بسیار مناسب باشد.

کنجاله سويا از دانه سويا پس از روغن‌گيرى به‌دست مى‌آيد و يکى از بهترين و متداول‌ترين منابع تأمين پروتئين گياهى در جيره‌هاى غذائى مى‌باشد که علاوه بر پروتئين کافى داراى مقادير لازم اسيدآمينه‌هاى ضرورى و ويتامين‌هاى دسته B مى‌باشد. کنجاله سويا داراى مقادير لازم اسيدآمينه‌هاى نوع ليزين و متيونين و سيستين مى‌باشد. توأم کردن اين کنجاله با پودر ماهي، ترکيب بسيار مناسبى را از نظر تأمين اسيدآمينه‌هاى ضرورى در جيره‌هاى غذائى طيور تشکيل مى‌دهد، از اين‌رو در اغلب کشورها به‌عنوان يکى از مواد اوليه اصلى در جيره‌هاى غذائى به‌کار برده مى‌شود.

در ايران مقدارى از اين کنجاله توليد و مقدارى نيز از خارج وارد مى‌گردد. کنجاله آفتابگردان از دانه‌هاى آفتاب‌گردان پوست کنده پس از روغن‌کشى به‌دست مى‌آيد. در برخی کشورهای حوزه CIS و کشورهاى اروپاى شرقى به مقدار وسيع توليد و در جيره‌هاى غذائى دام و طيور و ماهى مورد استفاده قرار مى‌گيرد. ترکيب شيميائى کنجاله آفتاب‌گردان به قرار زير مى‌باشد (بسته به‌نوع دانه و نحوه تهيه):
۱. رطوبت ۵/۷-۸/۱۳ درصد
۲. مواد پروتئينى ۳۰-۵۳ درصد
۳. چربى ۸/۰-۱۳ درصد
۴. سلولز ۷-۱۵ درصد
۵. خاکستر ۳/۴-۷/۷ درصد
۶. عصاره غيرازته ۲۰-۳۰ درصد
۷. فسفر ۰۴/۰ درصد
۸. کلسيم ۴۳/۰ درصد
نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

برچسب ها: خوراک دام و طیور